• Tüm Kategoriler
   • YENİ ÜRÜNLER
   • ERKEK TAKILAR
   • BAYAN TAKI
   • TESBİH
   • ANAHTARLIK
   • OUTLET ÜRÜNLER

   Telkari Kolye

   Telkari Kolye Yapımı Zor Bir Sanat Eseridir
   Telkari, Mardin iline özgü bir sanat çeşididir. Geçmişi çok eski tarihlere dayanmaktadır. Telkari sanatında gümüş ince teller haline getirilir ve daha sonra bu ince teller adete bir saç örgüsü şeklinde dokunarak birleştirilir. Telkari sanatında her aşama el ile yapılır. Bu da oldukça fazla zaman ve el emeği gerektirir. Bu sebeple telkari tekniği ile yapılan ürünleri bir sanat eseri olarak görmek mümkündür. Telkari kolye ise bu ürün çeşitlerinden en yaygın olarak üretilenlerden birisidir. Telkari yöntemi kullanılarak yapılan takıların kendilerine özgü bir şıklığı ve zarifliği bulunmaktadır. Bu sebeple özellikle özel günler için mükemmel bir hediye seçeneğidir. Günümüzde telkari sanatını uygulayabilen usta kişi sayısı oldukça azdır. Bu sebeple bu yöntem ile üretilen ürünler de oldukça büyük bir önem taşımaktadır.  
   Telkari Ürünleri Özel Kılan Nedir?
   Telkari yöntemi kullanılarak üretilen ürünlerin en önemli özelliği göze oldukça hoş görünmeleridir. Çünkü telkari sanatında üretilen ürünün her aşamasında el emeği vardır. Telkari sanatında kullanılan gümüş, saç teli inceliğine getirilir daha sonra yapılan ürün çeşidine bağlı olarak bu saç teli inceliğindeki gümüş teller çeşitli şekillerde birleştirilerek bir model oluşturulur. Telkari sanatının bir diğer önemli özelliği ise geçmişinin çok eski tarihlere dayanmasıdır. Telkari sanatının Selçuklar dönemine kadar uzandığı düşünülmektedir. Bu da bu tekniğin önemini büyük bir oranda arttırmaktadır. Telkari sanatının eski zamanlarda Ortadoğu'da doğduğu ve oradan da Güneydoğu kesimlerine yayıldığı düşünülmektedir. Özellikle 14. Yüzyıldan beri topraklarımızda bu teknik kullanılarak çeşitli ürünler üretilmektedir. Özellikle günümüzde pek çok farklı modelde telkari kolye çeşidi bulmak mümkündür. Bu kolyeler bu yöntemde uzmanlaşmış ustalar tarafından özenli bir şekilde hazırlanmaktadır.  
   Mardin İli Ve Telkari Sanatı
   Mardin, telkari sanatının ilk başladığı şehirdir. Zamanla bu sanat çeşidi ustadan çırağa aktarma yöntemiyle varlığını bu şehirde sürdürmüştür. Telkari sanatı oldukça zaman alan bir meslek türüdür. Bu sebeple günümüzde bu sanat türünü hakkıyla icra eden ustaların desteklenmesi oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Sitemizin kuruluş amaçlarından birisi de bu ustalara ve onların emeklerine destek olmaktır. Sitemizde yer alan tüm telkari ürünleri Mardin ilinde bu alanda uzman ve bu işi uzun yıllardır yapan ustalar tarafından üretilmektedir. Sitemizde telkari yöntemiyle üretilen pek çok farklı ürün çeşidi bulunur. Özellikle telkari kolye kategorisinde farklı modellerde ürün çeidi bulabilirsiniz. Siz de hem kendinize ya da sevdiklerinize şık ve zarif bir ürün satın almak hem de tarihi M.Ö 3000 yıllarına dayanan bir sanat dalını desteklemek istiyorsanız sitemizde sizin için yer alan binlerce telkari ürün çeşidini incelemeye başlayabilirsiniz.  
    

   25.10.2017

   Diğer Haberler

    
   SOSYAL MEDYADA BİZ ÖNEMLİ BİLGİLER HIZLI ERİŞİM ÜYELİK İLETİŞİM
        Hakkımızda Anasayfa Sipariş takibi  0 (537) 767 6114
   Mesafeli Satış Sözleşmesi Yeni Ürünler Üyelik Bilgileri
   Sosyal medyada bizleri takip eden yüzbinlerce müşterilerimize teşekkür ederiz.
   Müşteri yorumları ve en yeni ürünler için bizi takip ediniz.
   Güvenli Alışveriş SSS Nasıl Sipariş Verilir 0(482) 464 1048
   Teslimat ve İade Sepetim Bayilik ve Toptan Satış iletisim@midyatnurtasgumus.com
   İletişim   Banka Hesap Bilgileri Akçakaya Mahallesi
                104. Sokak No:12/C  
        Midyat Nurtaş Gümüş ve Tesbih

                  MİDYAT
    
                
    


   ANASAYFA   YÜZÜK ÖLÇÜSÜ   TESBİHİN TARİHİ  SSS  HAKKIMIZDA  

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.